BLOG

Przygotuj ogród na jesień!

Przygotuj ogród na jesień!

Jesień tuż tuż...

Przygotowanie ogrodu na jesień to ważny krok w pielęgnacji roślin i terenu wokół domu. Oto kilka kroków, które warto podjąć, aby odpowiednio przygotować ogród na chłodniejsze miesiące:

1. Zbierz plony: Jeżeli posiadasz ogród warzywny, zbierz dojrzałe warzywa. Niektóre z nich, jak na przykład buraki czy marchewki, można przechowywać w gruncie i zbierać stopniowo.

2. Przycinanie: Niektóre rośliny wymagają przycięcia po sezonie letnim. Utnij przekwitłe kwiaty oraz chore i zniszczone gałęzie.

3. Ochrona roślin: Rośliny wrażliwe na mróz, takie jak pelargonie czy niektóre gatunki róż, powinny zostać przeniesione do środka lub chronione przed mrozem przy użyciu agrowłókniny.

4. Zabezpiecz trawnik: W razie potrzeby, wysiej trawnik w miejscach, gdzie pojawiły się łysiny. Należy również kosić trawnik nieco niższym ustawieniem niż latem, ale nie za krótko, by nie osłabić trawy.

5. Kopanie gleby: Po zbiorach warto przekopać glebę w ogrodzie warzywnym, aby przygotować ją na następny sezon. Pozwoli to również na zniszczenie wielu szkodników zimujących w glebie.

6. Nawożenie: Jesień to dobry czas na dodanie kompostu czy nawozu organicznego.

7. Sadzenie roślin cebulowych: Jesień to idealny czas na sadzenie cebulek kwiatów wiosennych, takich jak tulipany, hiacynty czy krokusy.

8. Zabezpiecz narzędzia: Oczyść, naostrz i zabezpiecz narzędzia przed korozją oraz przechowuj je w suchym miejscu.

9. Zbierz opadłe liście: Regularnie zbieraj opadłe liście z trawnika, ale nie wyrzucaj ich - mogą stać się doskonałym surowcem na kompost.

10. Zabezpiecz staw: Jeśli masz staw w ogrodzie, usuń z niego opadłe liście i obetnij rośliny wodne. W zależności od klimatu i gatunku ryb, być może będziesz musiał zabezpieczyć staw przed zamarznięciem.

11. Zabezpiecz meble ogrodowe: Jeśli masz meble ogrodowe, warto je oczyścić i przechować w suchym miejscu lub przykryć odpowiednią osłoną.

12. Przygotuj rośliny do zimowania: Jeśli masz rośliny, które muszą spędzić zimę wewnątrz domu, to zanim je przeniesiesz, dokładnie je sprawdź pod kątem szkodników.

Pamiętaj, że każdy ogród jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Powyższe wskazówki to ogólne zalecenia, które mogą pomóc w przygotowaniu ogrodu na jesień.

A czy Ty już zrobiłeś jesienne, ogrodowe porządki?

Brak komentarzy
Szukaj