BLOG

Maj - co robić w ogrodzie?

Maj - co robić w ogrodzie?

Majowe prace ogrodowe

Maj to piękny miesiąc, kiedy w ogrodach pojawiają się kolorowe kwiaty i mnóstwo zieleni. Jest to dobry czas na przygotowanie ogrodu na nadchodzące lato i wykonanie różnych prac ogrodowych. Oto kilka propozycji prac, które można wykonać w maju:

 1. Sadzenie roślin: W maju już nie grozi nam przymrozek, więc to idealny czas na posadzenie roślin jednorocznych i wieloletnich.
 2. Nawożenie roślin: W maju rośliny potrzebują dużej ilości składników odżywczych, aby dobrze rosły. Można więc dokonać nawożenia roślin, stosując nawozy organiczne lub mineralne.
 3. Pielenie:  trzeba regularnie pielić ogród, aby usuwać chwasty i zapobiec rozprzestrzenianiu się niepożądanych roślin.
 4. Podlewanie: temperatura wzrasta, co oznacza, że rośliny potrzebują więcej wody. Warto więc regularnie podlewać ogród.
 5. Przycinanie: można przycinać krzewy i drzewa, aby nadawały im kształt i zachowały odpowiednią wielkość.
 6. Sadzenie trawnika: Maj to dobry czas na zasiewanie trawnika, który będzie pięknie wyglądał przez całe lato.
 7. Ochrona przed szkodnikami:  należy regularnie kontrolować rośliny i chronić je przed szkodnikami i chorobami.

To tylko kilka propozycji prac, jakie można wykonać w maju. Oczywiście, prace w ogrodzie zależą od wielu czynników, takich jak warunki klimatyczne czy rodzaj roślin, które posiadamy w ogrodzie.

Co posadzić w maju?

W maju można posadzić wiele gatunków roślin, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Oto kilka propozycji:

 1. Kwiaty jednoroczne: w maju można posadzić kwiaty jednoroczne, takie jak petunie, begonie, lobelie, słoneczniki, aksamitki, goździki i wiele innych. Są one łatwe w uprawie, kwitną przez całe lato i dodają koloru do ogrodu.
 2. Kwiaty wieloletnie: można sadzić kwiaty wieloletnie, np.: chryzantemy, róże, jeżówki, irysy, liliowce, dali i wiele innych. Kwiaty te będą cieszyły oko przez wiele sezonów.
 3. Warzywa: fasola, buraki, pomidory, ogórki, cukinia, papryka i wiele innych. Warzywa te będą wspaniałym dodatkiem do letnich sałatek i potraw.
 4. Drzewa i krzewy: w maju można posadzić drzewa i krzewy, takie jak jałowce, sosny, świerki, bukszpany, jaśminy i wiele innych. Rośliny te  zapewnią cień oraz prywatność w ogrodzie.
 5. Zioła: można posadzić zioła: miętę, oregano, bazylię, tymianek, szałwię i wiele innych. Będą one doskonałym dodatkiem do letnich potraw i zapewnią świeże aromaty w ogrodzie.

Wybór roślin zależy od indywidualnych preferencji i warunków, jakie panują w ogrodzie. Przed sadzeniem roślin warto upewnić się, że wybrane gatunki są odpowiednie dla danego stanowiska i będą odpowiednio pielęgnowane.

Brak komentarzy
Szukaj